Už jako malé dítě jsem pletení zkoušela, když jsem to okoukávala u mamky jak se to dělá a chtěla být a dělat věci jako ona, ale neměla jsem na to dostatek trpělivosti. V té době jsem radši vyšívala nebo tvořila nějaké jiné věci, ale pletení mě nechytlo.

Před pár lety jsem se naučila háčkovat, ale na pletení jsem pořád neměla dostatek odvahy. Přišlo mi to být obrovsky složité a jako něco, co přece nemůžu zvládnout, tak jsem požádala mamku, když u nás byla na Vánoce 2015, aby mě naučila základy. Dovezla svoje jehlice a ukázala mi, jak se nahazuje, jak se plete hladce a zase obrace, jak se přidávají oka atd.. Našla jsem si návod na svetr, který se mi líbil a pustila jsem se do toho. První kroky mi přišly být dost náročné, upřímně jsem si myslela, že s tím švihnu do kouta, protože “obrace” mi přišlo být naprosto nezvladatelné. 😀 Nakonec jsem na to přišla a hned jsem začala plést i copánky, které byly ve vzoru, ale mamka mě od nich odrazovala, že to je už moc vysokej level.

Upletla jsem asi 20cm zad a s těmi hliníkovými dráty začalo být pletení nepohodlné, takže jsem s tím nakonec opravdu švihla do kouta a jehlice upadly na půl roku v zapomnění.

Můj první pletený počin

Občas nám přijde do cesty člověk, který nám má něco předat a máte si vzájemně obohatit své životy

To se mi přihodilo někdy začátkem léta 2016, kdy mě oslovila kvůli úplně jiným záležitostem (tropickým ibiškům, o kterých píšu zase zde) Pavla. Daly jsme se do řeči a díky ní jsem propadla pletení. Doporučila mi, že si mám pořídit kruhové jehlice, tak jsem si pár kousků pořídila a brzy na to jsem dopletla záda svetru. Byť jsem se tomu zpočátku bránila, tak mě seznámila s předením, zaplatila jsem si kurzovné a naučila se příst. Od té doby používám pouze přírodní materiály a směsky s akrylem apod jsem vypoklonkovala z domu. Z toho důvodu už také nepokračuji (a už asi ani nebudu), v pletení mého prvního svetru, na který jsem měla přízi Alize Angora Gold Simli.

 

Svůj první hotový pletený projekt jsem dokončila vloni 8.9.2016 (ještěže je Ravelry, kde si vše dokumentuju). Pletla jsem šátek pro mou lektorku kineziologie k narozeninám. Je to taková má srdeční záležitost, protože jsem se s ním hodně potrápila, několikrát jsem párala a pořád mi neseděla oka.. když pořádně nic nevíte a pouštíte se do pletení a narazíte na zkratku jako je “ssk”, tak se potom prostě může stát, že to pochopíte špatně a místo spletení dvou ok upletete 3 (no přece sejmout sejmou uplést hladce, ne? 😀 ).. Od té doby mám k “ssk” takový speciální vztah a pro jistotu si každou novou zkratku radši hledám ve videích na YouTube. 🙂

nabarvené rouno

Tento Eyeblink jsem dělala na míru. V té době jsem ještě nebarvila. Teprve jsem se seznamovala s předením a kupovala si již nabarvené rouno. Objednala jsem si tedy rouno barvené na přání a to v barvě akvamarínu, protože je to Laďky oblíbená barva. Jakmile mi přišlo, tak jsem se hned pustila do předení a upředla z něj jednonitku a záhy jsem nahodila..

Příze v průběhu předení, to jsem ještě měla starý kolovrátek

Šátek jsem stihla naštěstí dodělat včas, abych ho mohla předat a od té doby pletu nebo předu skoro každý den. Pletení je úžasný relax a zábava. Vyčistíte si hlavu, zklidníte mysl a prostě si užíváte chvilky pohody s jehlicemi v rukou. Nejkrásnější chvíle nastanou vždy, když projekt dokončím. Ať už se jedná o šátek nebo nějaký jiný projekt, nadšení a radost je vždy stejná. 🙂

Eyeblink

Užívejte si skvělé chvilky při pletení a pokud ještě nepletete, tak je nejvyšší čas se do toho pustit, protože s takovým množství nejen krásných přízí, ale i návodů, které jsou absolutně šik a moderní, není na co čekat. A pokud nevěříte, tak se rychle zaregistrujte na Ravelry, protože jakmile to uvidíte, zjistíte, že do konce života máte málo času na to, abyste stihly uplést to, co tam zasáhne Vaše srdce. 😉

Šátek Danzig dle návodu od designérky Justyny Lorkowske

Není nad to zachumlat se do šátku nebo svetru, který jste si samy vyrobily..

Napsat komentář